Medikal İllüstrasyon

Tıp okumak oldukça meşakkatli bir iştir. Okunacak çok kitap, makale ve dergi var. Bunları öğrenmek zihinde canlandırmak gerek. Tabii gözümüzle göremediğimiz yapıları veya kimyasal tepkimeleri kelimeleri okuyarak anlamak çok da kolay değil. Oysa resimlerini incelemek, konuyla ilgili video izlemek yani konuyu daha görselleştirmek hem öğrenmeyi kolaylaştırır hem akılda kalıcılığı arttırır.

Aslında çok çok eskilere dayanır anatomik yapıları, kemikleri, kasları bedendeki organları resmetmek. Sümerlerden Leonardo Da Vinci’ye, bizim anatominin babası dediğimiz Sobotta’dan Netter’e kadar pek çok kitapta tıbbi resimler yeralır. Tabii başlangıçta kara kalemle sadece çıplak gözle gördüklerini çizmişler. Sonraları mikroskobun icadı ile de mikroskopta gördüklerini resimlemişler. Yine de 2 boyutlu yapılan resimden 3 boyutlu olan bedeni anlamak biraz zor. Oysa teknoloji artık çok gelişti. Görüntüleme teknikleri ile biz bedenin farklı yerlerinden kesitler alıp dilim dilim inceleyebiliyoruz. O zaman neden daha iyi, daha ileri tıbbi çizimler olmasın? Neden sanat tıpla buluşmasın?

İşte bu noktada işin içine medikal illüstrasyon denen bir tanım giriyor. Tıbbi çizimler yapılması demek basitçe. Gördüklerini betimlemek için tıp bilgisi kadar sanat yeteneği ve teknoloji desteği de gerek.

Birbirinden çok zıt gibi görünen tıp ve sanatın aslında ne kadar içiçe olduğunu görmek çok etkileyici. Artık çağımız teknoloji çağı, sadece kocaman ve sıkıcı kitaplardan öğrenmeye çalışmak tarih oluyor.

Kaynak : Ahu Demirli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir